Pondělí (26.10.) – Fimfáum * Jak na Šumavě obři vyhynuli + PL č.5
Úterý (27.10.) – STÁTNÍ SVÁTEK 28. ŘÍJNA (přečíst) + PL (poslat)
Nezapomeňte na podzimní knížku, kterou máte mít přečtenou a zapsanou do 2.11.2020 ve čtenářském deníku.
Středa (28.10) – STÁTNÍ SVÁTEK
28. ŘÍJEN – STÁTNÍ SVÁTEK
Děti nechodí do školy, velká část dospělých nejde do práce a většina obchodů zůstává tento den zavřená. Víme však, proč je tento den vyhlášen státním svátkem? A vědí to také děti ve školách?
Nabízíme krátký přehled informací o vzniku Československa.
28. 10. slavíme den vzniku samostatného českého státu a je vyhlášený státní svátek. I když už Československo neexistuje, je 28. 10. 1918 důležitým dnem při formování současného státu. Před 28. 10. 1918 byly naše země součástí Rakouska-Uherska, které bylo monarchií.
Lidem se nelíbilo žít pod vládou rakouských císařů a stále více požadovali větší samostatnost a národní identitu. 28. 10. 1918 Češi špatně pochopili text dopisu, který zaslal rakouskouherský ministr zahraničí americkému prezidentovi, a mysleli si, že Rakousko-Uhersko zaniklo. Lidé vyšli do ulic, bujaře slavili, začali likvidovat symboly Rakouskouherské monarchie a spontánně začali zpívat píseň Kde domov můj, která se později stala českou státní hymnou. Ve stejnou dobu jednali zástupci Čechů v čele s Karlem Kramářem ve Švýcarsku o možnosti vytvoření nového samostatného státu. Moci se ujal Národní výbor, jehož nejvýznamnějšími představiteli byli Antonín Švehla, Alois Rašín, Václav Klofáč, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Tito politici bývají označováni jako „muži 28. října“. Večer vydala Národní rada zákon o zřízení samostatného státu a na Václavském náměstí byla vyhlášena samostatnost.
V následujících dnech se k Čechům přidali také Slováci a o rok později Zakarpatská Rus. Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou nové vlády se stal Karel Kramář. Písně Kde domov můj? a Nad Tatrou sa blýska se staly národní hymnou. První dva roky po vzniku Československého státu byla státní vlajka složena z bílého a červeného pruhu. Modrý klín je na vlajce až od roku 1920. Začaly se užívat tři státní znaky – malý znak, střední znak a velký znak. V současnosti každý rok 28. 10. probíhá na mnoha místech tradiční pokládání věnců, pietní akty a uctění památky těch, kteří při boji za samostatnost Československa přišli o život. Některé politické strany svolávají mítinky, aby vyjádřily svůj názor na budoucnost republiky. Prezident republiky v tento den jmenuje generály, účastní se vojenské přísahy Hradní stráže a udílí státní vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě.
Vybarvěte správně státní vlajky:
Státní vlajka v roce
1918 – 1920
Státní vlajka od roku 1920
Čtvrtek (29.10.) – PODZIMNÍ PRÁZDNINY
Pátek (30.10.) -PODZIMNÍ PRÁZDNINY