Základní škola Nová Ves u Chotěboře

Motto: Každý nemusí být jedničkář, ale z každého může být slušný člověk...

Týdenní plán pro 4. ročník

(26.10. – 30. 10. 2020)

 

Pondělí (26.10.) Děti z Bullerbynu, 13. kapitola + PL

Úterý (27.10.) - Děti z Bullerbynu, 14. kapitola + PL 

Nezapomeňte na podzimní knížku, kterou máte mít přečtenou a zapsanou do 2.11.2020 ve čtenářském deníku.

Přečti si informace o státním svátku.

Středa (28.10) – STÁTNÍ SVÁTEK

28. ŘÍJEN – STÁTNÍ SVÁTEK

Děti nechodí do školy, velká část dospělých nejde do práce a většina obchodů zůstává tento den zavřená. Víme však, proč je tento den vyhlášen státním svátkem? A vědí to také děti ve školách?

 Nabízíme krátký přehled informací o vzniku Československa.

28. 10. slavíme den vzniku samostatného českého státu a je vyhlášený státní svátek. I když už Československo neexistuje, je 28. 10. 1918 důležitým dnem při formování současného státu. Před 28. 10. 1918 byly naše země součástí Rakouska-Uherska, které bylo monarchií.

Lidem se nelíbilo žít pod vládou rakouských císařů a stále více požadovali větší samostatnost a národní identitu. 28. 10. 1918 Češi špatně pochopili text dopisu, který zaslal rakouskouherský ministr zahraničí americkému prezidentovi, a mysleli si, že Rakousko-Uhersko zaniklo. Lidé vyšli do ulic, bujaře slavili, začali likvidovat symboly Rakouskouherské monarchie a spontánně začali zpívat píseň Kde domov můj, která se později stala českou státní hymnou. Ve stejnou dobu jednali zástupci Čechů v čele s Karlem Kramářem ve Švýcarsku o možnosti vytvoření nového samostatného státu. Moci se ujal Národní výbor, jehož nejvýznamnějšími představiteli byli Antonín Švehla, Alois Rašín, Václav Klofáč, Jiří Stříbrný a Vavro Šrobár. Tito politici bývají označováni jako „muži 28. října“. Večer vydala Národní rada zákon o zřízení samostatného státu a na Václavském náměstí byla vyhlášena samostatnost.

V následujících dnech se k Čechům přidali také Slováci a o rok později Zakarpatská Rus. Prvním prezidentem nového státu byl jmenován Tomáš Garrigue Masaryk, předsedou nové vlády se stal Karel Kramář. Písně Kde domov můj? a Nad Tatrou sa blýska se staly národní hymnou. První dva roky po vzniku Československého státu byla státní vlajka složena z bílého a červeného pruhu. Modrý klín je na vlajce až od roku 1920. Začaly se užívat tři státní znaky – malý znak, střední znak a velký znak. V současnosti každý rok 28. 10. probíhá na mnoha místech tradiční pokládání věnců, pietní akty a uctění památky těch, kteří při boji za samostatnost Československa přišli o život. Některé politické strany svolávají mítinky, aby vyjádřily svůj názor na budoucnost republiky. Prezident republiky v tento den jmenuje generály, účastní se vojenské přísahy Hradní stráže a udílí státní vyznamenání ve Vladislavském sále na Pražském hradě.

Vybarvěte správně státní vlajky

Státní vlajka v roce

1918 – 1920

Státní vlajka od roku 1920

 

Čtvrtek (29.10.) – PODZIMNÍ PRÁZDNINY

Pátek (30.10.) -PODZIMNÍ PRÁZDNINY

 

 

 

 

Aktuality

INFORMACE OD KHS PRO RODIČE
ZŠ Nová Ves u Chotěboře je od 22.2.2021 na základě rozhodnutí KHS až do odvolání z důvodu karantény uzavřena.
JÍDELNÍ LÍSTEK 22. 2. – 26. 2. 2021
VÝZVA MALOTŘÍDKY
Výuka žáků od 4. 1. 2021
ŽÁDOST O OŠETŘOVNÉ - odkaz na formulář
Zájmové kroužky rušíme do odvolání.
POZOR ZMĚNA OD 21.9. 2020 !!
Rekonstrukce školy 2018 - NOVÉ ODBORNÉ UČEBNY
Podpora polytechnické výchovy
Desatero bezpečného internetu

Anketa

Newsletter