Základní škola Nová Ves u Chotěboře

Motto: Každý nemusí být jedničkář, ale z každého může být slušný člověk...

Honzíkova cesta - kdo by ji neznal? Jistě si všichni rodiče vzpomenou na svoje první školní léta, kdy tuto knížku také četli. My ji letos čteme se druháčky jako tzv. mimočítankovou četbu. Možná že vás napadne otázka Proč nečíst něco novějšího, modernějšího? Má to několik důvodů.Bohumil Říha byl mistr žánru literatury pro děti, zejména pak stylistikou psaní. Věty, které tvoří jednotlivé kapitoly příběhu jsou jednoduché, srozumitelné, nenajdete v nich dnes tolik oblíbená, ale dětmi nechápaná cizí slova. I jednotlivé kapitoly jsou členěny tak, že se učiteli přímo nabízí práce s nimi, vždyť Říha sám byl pedagog. Nemůžeme také opomenout ilustrace Heleny Zmatlíkové, dětem blízké.

I my s knížkou pracujeme, a to nejen s pracovními listy. Tématika se nám prolíná do dalších předmětů- v matematice "jezdíme" vlakem a na zastávkách nabíráme a vysazujeme cestující. V češtině hrajeme na detektivy a hledáme ve větách o Honzíkovi chyby. Díky Natálce máme možnost po částech sledovat i film, který také není novinka, ale možná i díky tomu je zajímavý. Hledáme potom, v čem se děj knížky a filmu shoduje a v čem liší. 

Mimočítanková četba není jen technické čtení knížky (některé děti ještě nečtou tak plynule , jak by měly a společně by nás "jen čtení" nebavilo). Jedná se zejména o práci s jejím obsahem.

Až budete vybírat dětem knížku k Vánocům, vzpomeňte si na dobře míněnou radu, vynechejte lákadla pestrých zahraničních překladů, sáhněte po Říhovi, Ladovi, Hrubínovi. Tyto mistry literury pro děti totiž jen tak někdo nepřekoná.

  • Sledujeme rozdíly a shody ve filmu a knížce.  » Kliknutím zvětšete ->

    Sledujeme rozdíly a shody ve filmu a knížce.

  •   » Kliknutím zvětšete ->
  • Hra na detektivy.  » Kliknutím zvětšete ->

    Hra na detektivy.

Aktuality

PLÁNOVANÉ AKCE 2.pololetí 2018/2019
Celá škola čte aneb čtení jako hraní - celoroční projekt 2018/2019
Kroužky 2018/2019
Podpora polytechnické výchovy
Desatero bezpečného internetu

Anketa

Newsletter